*ויסלחו לי כל המוסדות שהלוגו שלהם לא מופיע פה

יש שאלה שתמיד ממשיכה לרחף אצלנו בפורום, וגם מחוץ לגבולותיו.
שאלה שכל סטודנט לתקשורת חזותית התמודד איתה בחייו:
"איפה כדאי לי ללמוד אם אני רוצה להפוך את תחום העיצוב למקצוע?"
זה תמיד מצורף בדילמות שונות ומשונות לגבי תואר, מבחני קבלה, שנות לימוד,
המבחר הרחב של מוסדות הלימוד (אגב הלוגואים בראש העמוד לפי הסדר: בצלאל - ירושלים, שנקר - רמת גן, HIT -חולון, ויצו - חיפה, מכון אבני - ת"א, תילתן - חיפה, IAC - ת"א, ספיר - שדרות)
בדרך כלל הדבר הוודאי היחיד הוא:
"כל החברים אוהבים את הדברים שאני מעצב בפוטושופ ובא לי לעשות כסף ממשהו שאני נהנה ממנו"
ובמקרי קיצון "אני לא יודעת מה ללמוד אבל יש לי טעם טוב בהתאמת צבעים"

ובאווירת תקופת מבחני הקבלה והחופשה בין הסמסטרים
החלטתי לכתוב לכם תשובה שאני הייתי שמח לשמוע לפני שהתחלתי ללמוד, מרוכזת ב10 נקודות.
אז אני לא הולך לעבוד עליכם, אין תשובה אחת נכונה לכולם, אבל יש דרכים לגלות את התשובה הנכונה לגביכם.


1. חלום הוא הדלק הטוב ביותר
יש אנשים שמסיבה כזאת או אחרת כבר שנים חולמים ללמוד במוסד לימודים כלשהו, ולטעמי זה הדבר הכי טוב שיכול לקרות לכם. המוטיבציה שלכם זה הדבר החשוב ביותר, גם בלימודים וגם אחריהם, אז אם יש לכם את החלום הזה ללמוד במקום ספציפי לכו על זה בכל הכוח – אין כמו לבוא עם גאוות יחידה עוד מהבית.
אם לבכם לא בחר עדיין, קחו את עצמכם ותגיעו לימים הפתוחים ותנסו לספוג את האווירה של מקומות הלימוד.

2. אל תפחדו מהתחרות
תוכנות מחשב, טכניקות רישום וניסיון אתם תקבלו במהלך הלימודים, מה שלא יתנו לכם ואתם צריכים בשפע, זה את המוטיבציה ללמוד ולהשקיע, את האמונה בזה שמגיע לכם ואת האומץ להתחרות.
מי שמגיע למצב שבו אין לו תיק עבודות או את האומץ להתחרות באנשים מוכשרים אחרים ועל בסיס זה מקבל את ההחלטה איפה ללמוד – מצבכם לא טוב.
מעבר ללימודים כדי להיות מעצבים טובים אתם תצטרכו ללמוד דברים חדשים ולעשות דברים שלא עשיתם אף פעם, להתחרות באחרים, גם כאלה שטובים מכם, וכן ישפטו אתכם, תתמודדו – אלה החיים ולא רק בתחום הזה.

שם: תחרות.png צפיות: 1128 גודל: 22.5 קילובייט

3. רך מבחוץ, קשה מבפנים
יש מוסדות לימודים שמציעים תוכניות לימודים "גמישות": תוכניות לימודים קצרות, או לימודי ערב עם מעט ימים בשבוע. זה נורא מפתה ללמוד שנה במקום ארבע או ללמוד פעמיים בשבוע במקום חמישה.
לחלקכם אולי זאת גם האפשרות היחידה בגלל סידורי עבודה שאתם חייבים להמשיך לעבוד בה כדי להתקיים.
לא משנה מה המקרה שלכם, בסוף הלימודים אתם יוצאים לשוק העבודה והולכים להתחרות עם כל הסטודנטים שלמדו 4 שנים מלאות, הם קיבלו הרבה יותר שעות לימודים – שעות שתצטרכו להשלים כדי להוות להם יריב ראוי. מה שלא ילמדו אתכם תצטרכו ללמוד לבד. אם אתם לא מתכננים לעשות את זה תתכוננו להישאר מאחור.

4. תעודה? אני חייב תואר!
תואר זה מעולה, אתם מקדישים שנים חשובות מחייכם ואין כמו לקבל מסמך שמוכיח שאתם מוסמכים.
האם זה הכי חשוב? חד משמעית לא. אני אסכם את ככה:
אם אין לכם מה למכור אף תואר לא יציל אתכם.
אם יש לכם מה למכור אף מחסור בתואר לא יעצור אתכם.
חוץ מזה חשוב לדעת שיש סוגים שונים של תארים, הנפוץ בתחום שלנו הוא B.DES, יש גם מוסדות שנותנים B.A וכאלה שלא רשאים לתת תואר ומסתפקים בתעודה.תבררו את זה עם מוסד הלימודים.
אם מאוד חשוב לכם לקבל תואר המלצה אישית אל תלכו בדרכים מתוחכמות, הן תמיד ארוכות ומסורבלות יותר, לכו למוסד שיכול להתחייב לתת לכם תואר מטעמו.

שם: תואר.png צפיות: 1123 גודל: 20.3 קילובייט

5. הטובים ליחידות העילית
היתרון המשמעותי במוסדות שיש בהם סינון רציני במבחני כניסה וקשה להתקבל אליהם הוא שהסיכוי שתהיו מוקפים באנשים איכותיים ומוכשרים גבוה יותר. ואנשים בהם תהיו מוקפים הם חלק בלתי נפרד מאוירת הלימודים שלכם. במידה והחלטתם ללמוד במוסד שבו הסינון לא כזה רציני, הגיבוש ליחידת העלית הוא עליכם:
תצודו את האנשים המוכשרים שאתם מרגישים שאתם יכולים ללמוד מהם ותקיפו את עצמכם בהם. בנוסף לזה חשוב שתציצו החוצה מבועת הלימודים שלכם, תשוו את היכולות שלכם לא רק למי שלומד אתכם אלא לכל המעצבים האחרים שנמצאים עכשיו בשוק, רק ככה תוכלו להעריך את מיקומכם הריאלי. אני גם עכשיו אחרי שהתחלתי ללמוד משתדל לבקר בתערוכות הבוגרים של כל המוסדות המובילים ולהיות פעיל ברשתות החברתיות של המעצבים (דריבל, ביהאנס, דביאנטארט, טמבלר, פינטרסט, פליקר וכמובן כאן בישרארט) כדי להשאר מעודכן.

6. השם שלכם יותר חשוב
יש מוסדות מאוד פופולריים לעומת אחרים שבקושי מכירים אותם. זה יתרון ללמוד במוסד מוכר, אבל שלרגע לא תחשבו שזה מה שיחרוץ את גורלכם. בסוף זה אתם נגד העולם, אם תלמדו פה או שם, וגם אם בכלל לא תלמדו. תבנו לעצכם פורטפוליו איכותי ותגרמו לכך שיכירו אותכם ואת היכולות שלכם - זה מה שילך איתכם.

7. זמן וכסף
מיקום גאוגרפי, שכר לימודים, עלות השכירות והמחייה – אמנם אפשר למצוא פתרונות להכל אבל קחו בחשבון ששכר הלימודים שונה במקומות שונים וגם שכר המחייה ומרחק הנסיעה, אלה שיקולים שחשוב לקחת בחשבון, הם יכולים לחסוך לכם שעות, חודשים או אפילו שנים במקרים קיצוניים. חוץ מזה ברוב מוסדות הלימודים המבחנים מתקיימים פעם בשנה וצריך להרשם מראש ככה שבמקרה ואתם חולמים יכול להיות שתצטרכו לחכות עוד שנה, אז תדאגו לברר מראש.


שם: זמן.png צפיות: 1124 גודל: 14.2 קילובייט

8. אם מגיע לכם, תשיגו מלגה
בלי קשר לאיפה שאתם הולכים ללמוד יש מגוון מלגות שמוסדות הלימודים וגורמים חיצוניים מציעים לאלה שזקוקים להן, תבררו כמה שיותר על העניין הזה ותדאגו לו כמה שיותר מוקדם.

9. שמעתי ש...
שמעות זה אחלה, אבל זה לא מספיק, סיני חכם אמר פעם שבכל מקום תמצאו את אלה שמרוצים ואלה שלא.
זה בעיקר תלוי את מי שואלים ובגישה שלהם. בגלל זה חשוב לשמוע דעות אבל לקחת אותן בערבון מוגבל.
המלצה שלי אל תסתפקו בשמועות וסיפורים, קחו את עצמכם ותסעו בימים הפתוחים לכל המוסדות שמעניינים אתכם כדי לספוג את האווירה שלהם.
אגב כאן יש צילומים מתערוכות הבוגרים של שנת 2013 מ-HIT, תילתן ושנקר (לפי הסדר הזה, התמונות מתחילות מהעמוד השני)

10. הכל תלוי בכם
זה בעצם הסיכום של כל מה שרשמתי פה,
מי שהתאכזב שלא אמרתי לו "תלמד בבצלאל" - אתם לא צריכים אותי להגיד לכם את זה.
פשוט תשקיעו ותאמינו בעצמכם - זה מה שחשוב באמת


הרבה בהצלחה לכולם!